Bulut Bilişim Çözümleri

Cloud Computing, Türkçe de “Bulut Bilişim” olarak adlandırılmaktadır. Bulut Bilişimi Bulut tabanlı internet teknolojileri hizmetine verilen genel bir isimdir ve kısaca tarif etmek gerekirse sunucu, bilgisayarlar, mobil telefonlar ve buna benzer internete bağlı cihazların istenildiği zaman kullanılarak, kaynakları kullanıcılar arasında paylaşılabilen, uygulama ve servislerle ulaşabileceğiniz ve verinizin güvenle saklandığı bir alan.

Bulut hizmetlerinin avantajlarını kısaca aşağıdaki şekilde belirtebiliriz.

  • Bakım veya yönetimi için sizin tarafınızdan bir çaba gerektirmiyor.
  • Kapasitesi neredeyse sonsuz, dolayısıyla depolama alanı için endişe etmenize gerek kalmıyor.
  • Bulut tabanlı uygulama ve servislere her yerden ulaşabiliyorsunuz – tek ihtiyacınız Internet bağlantısı olan bir cihaz.

Bulut Bilişim Teknolojisi, donanım ve yazılım kaynaklarının paylaşımlı olarak kullanılması anlamına gelmektedir. Bulut bilişim teknolojisinin sunduğu faydalardan bir kısmını belirtmek gerekirse:

  • Esneklik ve Verimlilik: Hızlı olabilmenin önemli bir şartı da esnek yapıda olabilmektir. Bulut Teknolojisi ile ihtiyaç olan kapasite artırımları veya ihtiyaç fazlası kapasite azaltmaları hızlıca yapılabilmektedir. Bulut Teknolojileri esnek davranabilme özellikleri sayesinde firmalara sundukları ihtiyaç durumunda kapasitenin arttırılması ya da azaltılması imkanı, şahıs ve firmaları ciddi bir ek maliyetten kurtarmaktadır.
  • Zaman ve Mekan Bağımsız Çalışma İmkanı: Bulut bilişim kullanıcılarına, internet erişiminin olması şartı ile istenilen her yerden ve tercih edilen tüm zaman aralıklarında çalışmayı mümkün kılabilmektedir.
  • Güvenlik: Bilgi çağının en büyük problemi olan güvenlik firmalar için ciddi bir yüktür. Firmalar sadece kullandıkları sistemleri daha güvenli kılmak için çok sayıda güvenlik uzmanı çalıştırmak zorunda kalmaktadır. Kişisel bazda düşünüldüğünde de her yıl sıklıkla yaşanan hırsızlık, bilgisayar ve disk bozulması gibi sebepler ile bilgisayarlardaki şirket içi bilgiler yok olabilmektedir. Kullanıcıların, kişisel bilgisayarları yerine bilgilerini bulut sistemlerinde depolama yolunu seçmeleri durumunda hem bu bilgilere her zaman ulaşabilmeleri hem de çalışmalarına daha güvenilir bir şekilde devam etmeleri olası kılınabilir.
  • Yazılım Güncellemeleri: Firmaların yazılım güncellemeleri ile uğraşması vakit ve iş gücü kaybetmelerine sebep olmaktadır. Bunun yanında yazılım güncellemeleri firmalara ek bir maliyet getirir. Bulut Bilişim Teknolojisi ile bu yüklerin tedarikçi firmalar tarafından karşılanması, firmaları bu maliyetten ciddi oranda kurtarabilir.
  • Rekabet: Bulut Bilişim sistemleri rekabet ortamını oluşturacak girişimlerin önündeki en büyük engellerden biri olan sermaye miktarını azaltması sebebi ile rekabet ortamına hareketlilik sağlayabilir.
  • Düşük Maliyet: Bulut altyapısının kullanılması büyük firmaların kar marjını arttırması, küçük firmaların rekabet avantajını arttırması ve sektöre girecek yeni girişimcilerin önündeki engelleri azaltması sebebi ile çok önemlidir. Bulut Bilişim sistemlerinde donanım ve yazılım kaynaklarının ortak olarak kullanılmasından dolayı sistem maliyetleri düşüktür. Bulut Bilişim Sistemleri’nde ödemenin kullanılan kaynaklarla orantılı olması sayesinde ekstra maliyet oluşmaz. Bulut Bilişim sistemlerinin kullanılması ile %60’a kadar sağlanan enerji tasarrufu ile çevreye büyük bir katkı sağlanmaktadır.
error: Elite Teknoloji | All Rights Reserved!