Yazılım Varlık Yönetim Çözümleri

Yazılım lisansları ve bakım maliyetleri genellikle yıllık Bilgi Teknolojileri bütçesinin önemli bir kısmına tekabül etmektedir. Yazılım varlıklarının efektif yönetimi, kontrolü ve korunması, değerlerinin optimize edilmesi ve yazılım lisansı uygunluğuna bağlı riskin yönetilmesi birinci derece gereklidir. Ancak yazılım varlıkları sıklıkla iyi izlenmemektedir, birçok organizasyon lisans durumunun ödemiş olduğu fiyatın üzerinde mi altında mı olduğunu bilmemektedir, bu da önemli farkında olunmayan yükümlülüklerin ya da kullanılmayan (atıl kalmış) ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yazılım varlıklarının yönetiminin optimize edilmesi, pozitif sonuçların kazanılmasına ve istenmeyen sürprizlerden kaçınılmasına yardımcı olabilir.

Uluslararası araştırma şirketi Gartner’ ın 2016 yılında yaptığı bir araştırma sonucuna göre ‘‘Kurumların %90’ı yazılım masraflarını %30 oranında düşürebilecek potansiyele sahip, bu genel IT masraflarının %7’sine eşit.’’

Elite Teknoloji olarak siz müşterilerimizin kullanılan veya kullanılmayan lisanslara fazla yatırım yapılmaması için aşağıdaki konularda uzman ekibimizle birlikte aşağıdaki alanlarda danışmanlık yapmaktayız.

    • Sahip olduğunuz lisans envanterinin çıkartılması ve analiz edilmesi
    • Eksik ve fazla kullanılan lisans maliyetinin hazırlanması
    • Oluşturulan lisans envanterinizin takip edilip uygun zamanlarda yenileme çalışmalarının yapılması
    • Kullanılan yazılımlarla ilgili bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerinin gerçekleştirilmesi
error: Elite Teknoloji | All Rights Reserved!